Placki z dyni Hokkaido to wspaniale przełamanie kulinarnej rutyny, jeżeli chodzi o smażenie placków (ziemniaczanych czy z kaszy) na obiad. Dynia to nie tylko bogactwo witamin, mikroelementów i makroelementów, ale również doskonały smak, który warto wypróbować w placuszkach dyniowych z serem feta, cebulką dymka, świeżą szałwią oraz sosem majonezowo-jogurtowym z czosnkiem na bazie Majonezu Dekoracyjnego WINIARY.
Dynia pochodzi z Ameryki Południowej. Meksykanie i Peruwiańczycy spożywali ją już 8000 lat temu. Po odkryciu kontynentu dynia zagościła na stołach w pozostałych częściach świata. „Hokkaido” to japońskie słowo, które nijak kojarzy się z Peru. Jest tak dlatego, że dynia Hokkaido została przetransportowana do Japonii około XV-XVI wieku i została tam nazwana na cześć największej prefektury. Roślina ta ma duże, żółte kwiaty, które zakwitają w czerwcu. Może osiągnąć nawet 10 metrów długości! Jej owoce są twarde i małe, a ich waga wynosi od 1 do 3 kilogramów. Mają kształt gruszkowato-cebulowy, a ich miąższ ma smak przypominający pieczone kasztany. Dynia Hokkaido ma wiele zastosowań w kuchni. Można jej używać jako składnik farszów, zup, gulaszów, leczo czy risotto. Nadaje się też do deserów, takich jak ciasta i placki, a także do przetworów, np. dżemów i przecierów.
W przygotowaniu placuszków dyniowych główną rolę odgrywają trzy składniki: ser feta, cebula dymka i oczywiście dynia. Przed rozpoczęciem gotowania należy posiekać cebulę, pietruszkę i szałwię, a dynię zetrzeć na tarce. Rozdrobnione składniki mieszamy razem, a następnie dodajemy mąkę, jajko i pokruszoną fetę. Czasami może się zdarzyć, że masa na placuszki będzie za rzadka. Wtedy wystarczy dodać drugie jajko i dosypać trochę mąki, a ciasto stanie się bardziej klejące i łatwiejsze do smażenia. Przygotowaną masę nakładamy łyżką na rozgrzany olej na patelni i smażymy, aż placuszki będą lekko brązowe. W międzyczasie możemy przygotować dip czosnkowy. Tutaj idealnie sprawdzi się majonez WINIARY. Wystarczy wymieszać go z jogurtem oraz rozdrobnionym czosnkiem, doprawić do smaku i można zachwycać się jego wyrazistym smakiem i aksamitną konsystencją. Dobrym zwieńczeniem przygotowań jest podprażenie na patelni pestek dyni i dodanie ich do sosu oraz placuszków. Nie mogą to być jednak pestki Hokkaido, ponieważ są one niejadalne. Uważaj na to. Placuszki świetnie nadają się na drugie śniadanie do szkoły czy pracy, a także jako zdrowy obiad i pożywna kolacja. Wystarczy podać je w towarzystwie kaszy lub ziemniaków, dodać do tego surówkę i mamy przygotowany szybki i zdrowy obiad. Smacznego!